“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” kapsamında İl Müdürlüğümüze bağlı “Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüğü” tarafından farkındalık ve duyarlılığı artırmak amacıyla Balıkesir Ali Hikmet Paşa Meydanı’nda stant açıldı.

“Kadına Yönelik Şiddet İnsanlığa İhanettir” farkındalık programına; İl Müdür Yardımcımız Mustafa TOPAKTAŞ, Şube Müdürümüz Feriştah Ferdağ İNAL, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) Müdürümüz Güzin AKBABA, İl Müdürlüğümüz ve bağlı kuruluşlarımızda görevli personelimiz, sivil toplum kuruluşları ile kamu kurum ve kuruluşlarından temsilciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Gerçekleşen farkındalık programına büyük bir destek de PedalON Balıkesir Bisikletliler Derneği’nden geldi. Balıkesir Atatürk Anıtı’ndan başlayarak Milli Kuvvetler Caddesi’nden geçen ve Ali Hikmet Paşa Meydanı’nda son bulan güzergâhta, Bakanlığımızın bu yıl için belirlediği “KADINA ŞİDDET İNSANLIĞA İHANETTİR” sloganını formalarında taşıyarak İl Müdürlüğümüz koordinesinde bisiklet turu gerçekleştiren PedalON Balıkesir Bisikletliler Derneği, Birleşmiş Milletler’in 2015 yılından beri yürüttüğü “Dünya’yı Turuncuya Boya Kampanyası”nın küresel ve kapsayıcı etkisini de dikkate alarak turuncu ve beyaz balonlarla süsledikleri bisikletleriyle farkındalık sağlamaya çalıştılar.

İlimizde vatandaşların en uğrak yerlerinden biri olan Ali Hikmet Paşa Meydanı’nda kurduğumuz ŞÖNİM standına yoğun ilgi gösteren vatandaşlara, kadına yönelik şiddet ile ilgili İl Müdürlüğümüz personeli ve PedalON Balıkesir Bisikletliler Derneği üyeleri tarafından afiş ve broşürler dağıtıldı.

ŞÖNİM personeli kendilerine sorulan sorulara cevap verirken, verdikleri hizmetler konusunda bilgilendirici açıklamalarda bulundu. Kadına yönelik şiddetin; evrensel bir sorun olduğunu, temel insan haklarının ve özgürlüklerinin ihlali ve eşit olmayan güç ilişkilerinin sonucu olarak ortaya çıkan bir “SUÇ” olduğunu vurguladıkları programda, “kadının statüsü” kapsamındaki hizmetlerle, kadınların haklarının korunması ve geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapma, sosyal, ekonomik, kültürel ve siyasal yaşamdaki konumlarını geliştirme, hak, fırsat ve imkânlardan eşit yararlanmalarını sağlamanın amaçlandığını ifade etti.

Ayrıca stantta yer alan “Sen de kendi sloganını yaz!” panosuna kadına yönelik şiddete ilişkin vatandaşlar tarafından ilgi çekici ve duyarlı sloganlar yazılarak, ŞÖNİM personeli iletişim içinde oldukları vatandaşlardan kadına yönelik şiddetle mücadelede neler yapılabileceğine dair bireysel fikirlerini açıklamalarını istedi.

Kaynak : Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Balıkesir İl Müdürlüğü

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.